RECENZE: Rafał Dębski – Souhvězdí kata

Název: Souhvězdí kata
Autor: Rafał Dębski
Série:
Vydání: Gorgona Books – 2012, ISBN 978-80-904952-1-0 
Počet stran: 352
Štítky: kat, Polsko, poprava, krysař
Mé hodnocení: 2/5

Pokud jste citlivější povahy, tak tato kniha rozhodně není pro Vás. Hlavní hrdina Jakub je totiž kat. A je setsakramentsky dobrý kat. Smrtí a mučením se neopájí, je to pro něj práce, a precizně vykonaná práce je uměním. Ale to zdaleka není to jediné, co je na něm zajímavé.  Na Akademii mistrů popravčích v polském Běsově se naučil bolest nejen rozdávat, ale okusil ji i na vlastní kůži. A nejen tu fyzickou. Do akademie vstoupil jako pouhý člověk. Odchází z ní jako Černý krysař, roznašeč moru, zkázy a smrti. 

Název knihy by mohl mylně navodit dojem, že budeme každou chvíli přihlížet všemožným druhům mučení a stírat z tváře krev, která bude stříkat z každičké stránky. A ačkoli je v knize pár opravdu drsných pasáží, nenacházíme násilí na každé straně. Je dávkováno s rozumem, takže se ho hned nepřejíte. Děj se také přesouvá ve vhodných intervalech na různá místa, takže nikde s Jakubem netrčíte přespříliš dlouho a nezačnete se nudit. Zpestřením je i návštěva dvora císaře Rudolfa II. a setkání s tamějšími alchymisty. Místy se také podíváme do Jakubovy minulosti – na akademii v Běsově, kde jako mladý nadaný student postupně pronikal do největších tajů katovského řemesla.

Souhvězdí kata bylo příjemným překvapením. Z útlé neznámé knížky se vyklubal zajímavě pojatý příběh s nádechem filosofie, který u nás není příliš známý. Naprosto brilantní mi připadaly rozhovory s Barborou (ať nespojleruji, nebudu prozrazovat o koho se jedná). A ačkoli jsem od závěru čekala něco jiného, nemůžu říct, že bych byla zklamaná. Opravdu se jedná o dílo na úrovni.

Facebook Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Pin It on Pinterest