RECENZE: Khaled Hosseini – Lovec draků

Název: Lovec draků
Autor: Khaled Hosseini
Série:
Vydání: Leda (2009), ISBN 978-80-7335-175-5
Počet stran: 384
Štítky: Afghánistán, přátelství, zrada
Mé hodnocení: 3/5

Silný příběh o přátelství, cti, zradě a odpuštění. Tak by se dal shrnout román inspirovaný vlastními vzpomínkami kalifornského lékaře, Khlaeda Hosseini, ačkoli to ani zdaleka nevystihuje jeho skutečnou hloubku.

Ocitáme se v Afghánistánu nedávné minulosti. Hlavními hrdiny jsou chlapci Amír a Hasan, kteří spolu vyrůstali jako bratři. Amírův otec byl majetný, hrdý, ale čestný muž a Hasan a jeho chromý otec sloužili a žili v jeho domě. Amír byl pán a Hasan negramotný sluha, přesto to byl Amír, kdo žárlil na svého kamaráda. Záviděl mu obdiv Amírova otce vůči vlastnostem, které jemu samému chyběly.

Zlomovým okamžikem celého příběhu je chvíle při lovu draků (oblíbená hra afghánských dětí), kdy je Amír svědkem Hasanova přepadení. Schovaný opodál tajně pozoruje přítelovo utrpení a ochromen strachem nepodnikne nic na jeho záchranu. 

Hasan sám se nebojácně Amíra zastal a za svou věrnost teď krutě platil. Amír se pak na Hasana nemohl ani podívat, protože byl připomínkou jeho slabosti. Dusil se oním tajemstvím a to ho ubíjelo. Navíc vycítil, že jeho kamarád ví, co ho trápí. Nakonec udělal vše proto, aby Hasana a jeho otce vypudil z domu.

Když v zemi proběhne politický převrat, okupace Rusů a hnutí Taliban, Amír se svým otcem emigruje do Ameriky. Dostuduje, ožení se a stane se poměrně úspěšným spisovatelem. Přesto ho stále sužuje hořká vzpomínka na vlastní selhání a zradu. Osud mu však připraví příležitost, jak by svůj dluh vůči Hasanovi mohl splatit. Ačkoli je Amírův dávný přítel už po smrti, jeho syn Sohráb zůstal v Afghánistánu a potřebuje pomoc. To by ale znamenalo, že se Amír bude muset vrátit do rodné země a čelit strachu, bolesti a nevídané krutosti.

Kniha se čte velmi dobře. Děj plyne přirozeně a volně, bez jakýchkoli zbytečných zádrhelů. Hlavní hrdina Amír není bez chyby, což ho činí uvěřitelnějším, zaujme svým komplikovaným vtahem k Hasanovi, i následným dospíváním k moudrosti. Lovce draků přečtete rychle, ale ještě dlouho poté ve vás zanechá hluboké dojmy a náměty k přemýšlení.

U dobré knihy předpokládám, že ve mě dokáže vyvolat nějaké emoce, nebo alespoň zájem. Lovec draků tyto požadavky splnil do puntíku. Tato kniha vás dojme, možná rozpláče, rozzlobí a rozesmutní nad nesmyslnou krutostí a bezohledností. Navíc vám ale také přinese zajímavý vhled do afghánské kultury, jejich života a tradic.

Další recenze knih ZDE

Facebook Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Pin It on Pinterest