O webu

Študákov vznikl v září 2014 a to poměrně náhodně. Několik mých bývalých spolužáků po mě chtělo vysvětlit číslování oddílů v MS Word. A abych to nemusela vysvětlovat každému vždy individuálně, natočila jsem své první video – číslování stránek ve Wordu, které má na YouTube už přes 70 tis. shlédnutí.

Brzy jsem si uvědomila, že videonávody jsou skvělá forma vysvětlování a učení a že bych mohla založit web, na který bych taková videa shromažďovala. A protože jsem studovala marketing a obchod, statistický program SPSS byl mou první volbou. Problém s tímto programem totiž byl ten, že mu nikdo z nás nerozuměl. 😊 Ne, že bych v něm snad nyní excelovala, ale znala jsem alespoň nějaké základy, a tak mě napadlo: co když někdo neumí ani to málo? Co když by se našel byť jen jediný člověk, kterému by tento web pomohl? Stálo by to za to?

Študákov vždy následoval mé kroky životem a přebíral to, čemu jsem se zrovna učila a věnovala. Na vysoké škole to byl marketing, dotazníky a program SPSS, a s tím související MS Office software. V zaměstnání jsem využila svou schopnost vytvářet videonávody a vytvořila firemní instruktážní a prezentační videa. Od toho už je jen kousek ke grafice. Protože to byla malá začínající firma, která potřebuje šetřit každou korunu, začala jsem experimentovat s Adobe Photoshopem a brzy tvořila veškeré firemní letáky, brožury, katalogy a jinou korporátní identitu. Študákov se tak mohl rozrůst o další kategorii, která mě velmi nadchla. Moje původní pozice ve firmě byla administrativa a fakturace, takže další rozvoj přišel také v oboru účetnictví a daňová evidence, které jsem musela po střední škole hodně oprášit, a to je také další kategorie na Študákově.

Je to zvláštní marketingový mix, já vím. 😊 Stejně tak jako cesty, na které Vás život dokáže z ničeho nic strhnout. Můžu sice říct, že v nejbližších letech bych ráda plnila obsahem hlavně kategorie účetnictví, Adobe Photoshop a prozkoumala více ještě Adobe Ilustrator. Ale kdo ví, co bude dál?


Vždycky jsem chtěla vybudovat něco svého, něco vlastního. Něco, co by pomáhalo ostatním. Vidět, jak mi to roste pod rukama, jak to vzkvétá. Uvědomila jsem si, že je to ta obyčejná touha člověka něčím tady přispět. Ať už je to cokoli. Velké či malé. Na tom nezáleží. Ten pocit, když se ohlédnu zpět a vzpomenu si, jak na začátku byla naprostá nula, nic, pusto, prázdno, a porovnám to s tím, co je teď a tady, ten pocit je k nezaplacení. Je to pocit sebenaplnění, hrdosti, radosti a štěstí.

Marie Netopilíková
autorka studakov.cz


K materiálům:

Samozřejmě každý člověk je jiný. Někomu vyhovuje víc, když učenou věc může vidět, někdo to potřebuje slyšet, někomu víc sedí, když si to může v klidu přečíst. Z toho důvodu jsem se snažila veškeré materiály poskytnout ve více formách, aby si každý mohl vybrat tu, která mu vyhovuje nejlépe. Vše se snažím vysvětlovat co nejjednodušeji a uvádět vždy názorné příklady. Nebudu na Vás mluvit mimozemskou profesorskou mluvou, nezahrnu Vás cizími slovy nebo odbornou terminologií tam, kde to není potřeba. Budu mluvit takříkajíc jak mi zobák narost. Proč si taky komplikovat život zbytečnými složitostmi?

Možná se vám u některých pasáží bude zdát, že to říkám opravdu jak pro blbečky, ale každý jsme jiný, každý jinak technicky zdatný, někomu stačí jen to zrno, někdo to potřebuje slyšet opravdu od píky, takže předem se omlouvám za někdy až přílišné zacházení do detailů. Dělám to proto, že sama nemám ráda, když někde autor návodu nenapíše vše, s myšlenkou, že „je to přece jasné“. Tomu bych se zde ráda vyhla i za cenu toho, že návody tak budou delší.

Ačkoli se některým věcem věnuji velmi podrobně, nikde se nesnažím psát nějaké zbytečné obalovací či uváděcí odstavce, kterými mnozí autoři natahují rozsah svých materiálů, aniž by si uvědomovali, že to čtenáře spíše otravuje. Já jsem toho názoru, že čas je to nejvzácnější aktivum, co máme, a proto s ním nehodlám plýtvat na prázdné řeči. Žijeme v rychlé informační době a u návodů (zejména těch studijních) čtenáře zajímají především fakta. Student nechce číst nic okolo, co není vyloženě nezbytné. Rozepisování se je v pořádku, pokud má přispět k lepšímu pochopení postupu. To jest můj názor. 🙂


Tak nebuď labuť a staň se Študákem!

 studakovytstudakovfbstudakovingstudakovpinstudakovartstudakovtw


A proč Študákov?

Jednak mám moc ráda filmy Škola základ života a Cesta do hlubin študákovy duše, které mi nostalgicky připomínají má vlastní študácká léta. Ale hlavně proto, že ve světě, kde se to jen hemží samými online academy, university, e-learning, solution apod., jsem zkrátka chtěla něco malého milého českého.

Život není jenom o učení:

A jelikož je tu Študákov nejen pro Vás, ale také pro mě, vyčlenila jsem si tu také kategorie mých nejmilejších koníčků – četba (blog ARGONATH) a kresba (sekce DIGITAL ART) – a pokud Vás některé příspěvky z těchto mých milovaných oblastí zaujmou v mém podání, budu jen ráda když mi o tom dáte vědět, ať už tady na webu nebo na některé sociální síti: 

 studakovytstudakovfbstudakovingstudakovpinstudakovartstudakovtw

 

Pin It on Pinterest