3 kroky na cestě k naplněnému životu

študákov naplněný život

Jak má podle Vás vypadat naplněný život? Znamená to pro Vás mít hodně peněz, abyste si mohli dělat cokoli, co chcete? Znamená to trávit čas tak, jak si přejete? Zahrnuje tato Vaše představa nablýskaná auta, krásné domu a luxusní dovolené v exotických zemích?

Možná už jste někde slyšeli, že pokud o něčem sníte, můžete to mít. To je pravda, avšak jen z části. Ani velmi barvité a živé představy (vizualizace) nemusí vést k získání oněch věcí, stavů, zážitků. Je potřeba tyto Vaše sny a cíle podepřít konkrétními činnostmi. K tomu abyste dosáhli toho, co chcete, nejspíš bude nutné dělat určité věci jinak, než jak je děláte doposud. Pokud máte tužby, které chcete uskutečnit a žít naplněným životem, ale nemáte ponětí, jak vlastně začít, abyste k tomu dospěli, následující tři dovednosti budou pro Vás ZÁSADNÍ.

1. Vzdělávejte se

Pokud jste doposud neprožívali takový život, jaký byste si představovali, může se Vám to jevit jako něco velmi obtížně dosažitelného a složitého. Existuje ale spousta vzdělávacích materiálů, které Vám srozumitelně vysvětlí, jak dosáhnout na Vaše cíle a sny. Nejdříve ale budete muset VYRŮST SAMI. Podstatou osobního rozvoje a sebevzdělávání je nabídnout Vám metody, které Vám pomohou zlepšit Váš život téměř ve všech oblastech. Můžete vybírat z celé řady různých zdrojů, v dnešní době jich je mnoho k dispozici i zdarma. Studijní materiály však vybírejte pečlivě, ne všechny jsou kvalitní a ověřené.

Tak například pokud Vaše představa naplněného života obsahuje vydělávání spousty peněz, můžete se poohlédnout po knihách či seminářích, které Vám ukážou, jak hospodařit s penězi zodpovědněji, jak si nastavit svůj rozpočet tak, abyste přesně věděli, kam Vaše výdaje směřují a jak vydělávat více.

Nebo Vás naučí, že pokud toužíte procestovat svět křížem krážem, vždy se najde nějaká možnost jak to uskutečnit i bez značného rozpočtu.

Pointou je, naučit se PŘEMÝŠLET JINAK. Nehledat na prvním místě výmluvy a důvody proč něco nejde, ale způsoby, jak toho dosáhnout. Změna myšlení musí předcházet dosažení jakéhokoli cíle. To je důvod, proč se v této oblasti vzdělávat. Vy a Vaše sny jsou dvě oblasti, do kterých stojí za to investovat čas a peníze.

2. Vytvořte si bohaté životní zážitky a zkušenosti

Život skutečně je sérií zážitků a zkušeností. Některé nás posunují vpřed, jiné nás zpomalují. Jedny nám přináší fantastické pocity, druhé nás deprimují.

Namísto strnulého čekání, až Vám nějaký skvělý zážitek sám od sebe spadne do klína, si ho raději VYTVOŘTE SAMI. Pestrý, barevný a neobyčejný život se skládá z okamžiků, které jste si sami záměrně dopřáli. Jinými slovy, vy rozhodnete o tom, jaký druh zážitků chcete prožít, a poté najdete způsob, jak je uskutečnit.

Tak například pokud jste milovníkem vín, vytvoříte pro sebe příležitost, jak se dozvědět více o různých typech a odrůdách vín. Navštívíte výstavu vín, zúčastníte se degustace a třeba i navštívíte vyhlášené vinařské destinace nebo naplánujete setkání se zkušeným vinařem.

Vsadím se, že většině z Vás teď prolétlo hlavou něco ve smyslu: No, to se sice krásně poslouchá, ale hůře realizuje. A TO JE PŘESNĚ ONO. Když mozku předkládáme nějakou představu fantastického zážitku, který považujeme za nedosažitelný, začne nám generovat jeden argument za druhým, kterým by onu nedosažitelnost ještě podpořil. To je to, o čem jsme mluvili v prvním kroku – to, co potřebujeme změnit. Potřebujeme docílit toho, aby náš mozek poté, co mu předložíme nějakou výzvu, začal automaticky přemýšlet ne o výmluvách, ale o možných způsobech řešení.

Život bohatý na zážitky získáte tím, že najdete cesty, jak se bezpodmínečně ponořit do svých zálib a tužeb. A vytváření takových zážitků Vám umožní žít život naplno.

Skvělou ukázkou této rady je film s Jimem Carreym a Zooey Deschanel s názvem Yes Man. Přináší uvědomění, o co všechno přicházíme svým odmítavým přístupem a jak se může život proměnit, když pro jednou řekneme ano.

3. Udržujte v životě jednoduchost

Nekomplikujte. Žít dobře, naplněně neznamená dělat více věcí najednou. Naopak to pro Vás může znamenat vypustit ze života některé činnosti, kterým věnujete čas, a soustředit se jen na několik vybraných oblastí.

Které oblasti to jsou? Stačí si popravdě odpovědět na tyto dvě otázky:

  1. Co doopravdy chci?
  2. Pokud bych mohl dělat cokoli, být kýmkoli nebo mít cokoli, co bych dělal, kým bych byl a co bych měl?

Zamyslete se nad tím a sepište seznam alespoň 25 věcí. Piště všechno, po čem toužíte, bez ohledu na to, za jak reálné či nereálné to považujete. Až budete hotovi, seznam si postupně projděte. Vidíte tam nějaké podobnosti? Například pokud jste napsali, že byste chtěli vidět Paříž, Afriku a Čínu, můžete to seskupit do jedné oblasti – cestovat!

Položky na Vašem seznamu Vám ukážou, kam začít směřovat Vaši pozornost. Tím, že se na tyto oblasti zaměříte, Vám dá více energie, abyste dělali věci, které skutečně chcete dělat. Nechcete být přeci taženi do mnoha různých směrů, které Vás navíc ani moc nelákají. Bylo by to jako jít chvilku jedním směrem, pak se otočit a jít druhým směrem. S takovou bychom těžko došli do cíle. Proto pro maximální efektivnost si vyberte jen jednu nebo dvě věci z Vašeho seznamu (nejlépe pokud spolu nějak souvisí nebo na sebe navazují), a na ty se maximálně soustřeďte.

Můžete žít naplněně. Rozmyslete si, co pro Vás naplněný život znamená, co si pod tím představujete. Naučte se, jak získat to, po čem toužíte, zjistěte, jak lze Vaše sny postupně uvést do reality. Chápejte se příležitostí, vytvářejte si bohaté životní zkušenosti a nevšední zážitky a udržujte ve svém životě nádhernou jednoduchost.

Facebook Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Pin It on Pinterest