Pracovní prostředí SPSS 2. část – Výstupové okno

Obsah videa:

  • orientace v Outputu (0:24)
  • export dat (4:47)

Video:

2. Výstupové okno (Output)

Do Outputu se vám budou generovat veškeré výsledky procesů a analýz od frekvenčních tabulek po grafy a textová hlášení. Zkrátka cokoli v SPSS provedete se zaznamená do výstupového okna. Tyto výsledky (tabulky, grafy) můžete různě editovat, upravovat jejich vzhled, apod.

V levé užší části Outputu jsou veškeré provedené výsledky uspořádány do stromové struktury. V pravé širší části pak máte jednotlivé výsledky zobrazeny. Když kliknete na některou položku v seznamu v levé části, program vám ji vyhledá a zobrazí v pravé části. Je to užitečné, hlavně když máte hodně výsledků a rolovat mezi nimi by bylo příliš zdlouhavé. Jednoduše najdete požadovaný výsledek vlevo, rozkliknete a hned se vám zobrazí. Jednotlivé výsledky můžete mezi sebou libovolně přesunovat tažením myší v levé i pravé části Outputu. Pokud chcete některý výsledek smazat, stačí, když je označíte a stisknete tlačítko „Delete“ nebo pravé tlačítko myši a „Cut“.

Screen Shot 06-15-14 at 02.38 PM

Také je možné tady využít funkci „Najít, nahradit“ podobně jako v Excelu. Najdete ji v nabídce Edit – Find, nebo pod klávesovou zkratkou Ctrl + F. Pokud máte např. překlep v nadefinovaných variantách odpovědí (př. místo „muž“ máte „mžu“) a tato chyba se vám zobrazuje ve všech výstupových tabulkách, můžete samozřejmě pro nápravu využít tuto funkci, zároveň však překlep opravte také v datovém okně ve sloupci Values, ať s ní již dále nepracujete.

V záložce „Replace“ do kolonky „Find“ napíšete údaj, který chcete nahradit (př. „mžu“) a do kolonky „Replace with“ výraz, který ho má nahradit (př. muž). Kliknete-li na „Replace All“, nahradí se vám všechny chybné výrazy ve všech tabulkách v celém Outputu.

Screen Shot 06-18-14 at 04.18 PM

Existující Output můžete otevřít rozkliknutím ikony souboru ve vašem PC. Nový Output se vygeneruje automaticky při provedení nějaké procedury nebo ho otevřete pomocí nabídky File – Open – Output.

Takže celkově budete pracovat se dvěma okny – s datovým oknem a s Outputem. Nezapomeňte si práci vždy uložit (hlavně datové okno, protože z něj vychází veškeré výsledky do Outputu). Soubor datového okna má příponu .sav a soubor Outputu .spv.

Export dat z Outputu

Mnohdy potřebujeme data z SPSS převést do běžnějšího formátu, jako je např. MS Word nebo Excel. K tomu slouží funkce File – Export. V horní části si nastavíme, zda chceme exportovat všechna data z Outputu („All“) nebo jen všechna viditelná („All visible“). Pokud chceme exportovat jen některou část výstupu (třeba tabulku) nebo několik vybraných částí, musíme si je nejdříve v Outputu označit kliknutím (popř. podržením Ctrl a klepnutím na požadované objekty). Následně můžeme dát File – Export (popř. kliknutím pravým tlačítkem myši a výběrem možnosti Export) a v horní části okna zaškrtneme možnost „Selected“.

V rozbalovací nabídce si zvolíme požadovaný formát a v poli „File Name“ po kliknutí na tlačítko „Browse“ si určíme, kam chceme výsledný soubor uložit.

Screen Shot 06-18-14 at 03.25 PM

Pokud nemáme tabulky nijak naformátované, tak je můžeme např. do Excelu zkopírovat klasickou funkcí Ctrl + C a Ctrl + V. V případě, že byste měli tabulky nějak upraveny (barva výplně buněk, aj.), může se vám formátování ztratit nebo změnit, pak je lepší použít funkci Export.

 

Facebook Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Pin It on Pinterest