RECENZE: Bernard Cornwell – Lučištník

Název: Lučištník
Autor: Bernard Cornwell
Série: Hledání svatého grálu – 1. díl
Vydání: Oldag (2004), ISBN 80-86508-42-0
Počet stran: 419
Štítky: Anglie, lukostřelci, stoletá válka, bitva u Kreščaku
Mé hodnocení: 2/5

Thomas vyrůstal v malé rybářské vesnici Hookton, byl synem kněze a vlastně i on sám se jednou měl stát knězem. Ale mladého chlapce to vždycky táhlo směrem zcela opačným. Miloval lukostřelbu. Sám si vyrobil dlouhý luk a tajně s ním cvičil. Po vyplenění Hooktonu neznámými nájezdníky, vyvraždění jeho obyvatel, včetně Thomasova otce, proto vstoupí do služeb svého krále Eduarda III. a stane se anglickým lučištníkem.

Příběh je zasazen do historických událostí anglicko-francouzských sporů, které později vyústily ve válku stoletou. Díky závěrečné části knihy si pak dokážeme udělat docela dobrý obrázek o tom, jak probíhala bitva u Kresčaku (ve které padl i český král Jan Lucemburský).

Bernardu Cornwellovi je připisována velmi dobrá historická přesnost a rovněž dokáže vtáhnout čtenáře do děje a věrohodně popsat surovou atmosféru tehdejší doby, brutalitu bitev, která je tak vzdálená hrdinským a zromantizovaným představám o válce a rytířství.

Místy mě trochu rušilo velké množství francouzských výrazů, které jsou mi cizí, ačkoli se většinou jednalo jen o jména a názvy měst. A pak také jako laik jsem se dost ztrácela v historických událostech a postavách, a také v pasážích popisujících vojenské strategie. Takže jsem se poměrně často přistihla, že jsem duchem mimo a musela se vracet zpět.

Nicméně příběh sám o sobě je dobrý, také styl autorova psaní je čtivý a přirozený, takže mě nic z toho neodradilo od dočtení knihy. Naopak raději se o historii přiučím právě touto formou příběhu zasazených do reálných událostí naší minulosti, než z nudných učebnic dějepisu.

Hrdinové Bernarda Cornwella jsou vesměs navenek tvrdí a drsní, ale v jádru správní i dobrosrdeční. Dost mě ale zklamala postava Černé lady alias hraběnky z Armoriky, která se v úvodu zdála být nebezpečná, divoká a statečná, a tak jsem očekávala, že se z ní vyklube zajímavější postava, než které jsem se nakonec dočkala. Zkrátka jsem od ní čekala víc. Ale třeba se ještě dočkám v dalších dílech.

Nechápejte mě špatně, navzdory mému nízkému hodnocení, tato kniha je velmi dobrá. Mě zkrátka tak úplně nesedla stylem vyprávění, nedokázala jsem si najít vztah k hlavním postavě. Ale celkově mě Bernard Cornwell rozhodně zaujal a mám v úmyslu se k jeho dalším knihám v budoucnu opět uchýlit.

Další recenze knih ZDE

Facebook Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Pin It on Pinterest