RECENZE: Meik Wiking – Lykke, tajemství nejšťastnějších lidí na světě

Název: Lykke, tajemství nejšťastnějších lidí na světě
Autor: Meik Wiking
Série:
Vydání: Jota (2018), ISBN: 978-80-7565-270-6 
Počet stran: 288
Štítky: Dánsko, osobní rozvoj, životní styl, štěstí
Mé hodnocení: 4/5

Meik Wiking, prezident Institutu pro výzkum štěstí v Kodani, nám předkládá další střípek své Dánské kultury, tentokrát spojený se slovem Lykke – štěstí. Kniha navazuje na úspěch prvotiny Hygge, a Meik Wiking nás opět svými laskavými i vtipnými větami provází jednoduchými tipy na zlepšení našich každodenních životních stereotypů.

Dánsko se dlouhodobě drží na předních příčkách nejšťastnějších zemí světa, což mnohým připadá jako záhada. Což o to, i já osobně bych se ráda Dánů zeptala, zda opravdu rádi platí daně, jak tvrdí Meik. To nám tady v ČR připadá dost jako sci-fi. Ale tak, jak nám svou zemi popisuje Meik Wiking, byste se tam přinejmenším na pár měsíců chtěli odstěhovat.

Opět nehledejte kdovíjak převratné myšlenky a nápady. Není to kniha osobního rozvoje. Není to o penězích, není to o kariérním růstu, není to o velkých životních změnách. Je to o maličkostech. A o tom přece štěstí je, ne? O drobných změnách, jednoduchých aktivitách, které nám mají vykouzlit úsměv na rtech, zpříjemnit den a malými krůčky budovat a udržovat pevné vztahy. Mě osobně se např. líbil nápad pořádat čas od času s přáteli posezení bez techniky. Mě se sice běžně stává, že tam, kde v pátek večer odložím mobil, tam ho v neděli odpoledne taky najdu, ale docela by mě zajímalo, zda bych k takovým třeba dvouhodinovým posezením dokázala přátele přesvědčit.

Podobně jako Hygge je i tato kniha protknutá milou, laskavou a srdečnou atmosférou. Nedá vám jednoznačnou odpověď na to, co je štěstí. Ale nabídne pár tipů, které mohou napomoct k většímu pocitu štěstí v životě. Všechny návrhy se samozřejmě nedají brát tak doslova, některé jsou dost úzce spjaty s danou lokální kulturou a podmínkami v Dánsku nebo v jiných zemích. Ale myslím, že jako vodítko pro vytvoření podobných zvyků, které by fungovaly i u nás, je to ideální. Každopádně inspirativní a příjemné počtení s krásnými ilustracemi a obrázky. Kéž by každý z nás mohl aplikovat alespoň zlomek z nabízených nápadů.

Facebook Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Pin It on Pinterest