RECENZE: Peter V. Brett – Válka za bílého dne

Název: Válka za bílého dne
Autor: Peter V. Brett
Série: Démonský cyklus – 3. díl  
Vydání: Triton (2013), ISBN: 978-80-7387-689-0
Počet stran: 664
Štítky: démoni, fantasy, válka, magie, boj
Mé hodnocení: 3/5

Válka za bílého dne (The Daylight War) je třetím pokračováním série Démonského cyklu z pera amerického spisovatele Petera V. Bretta. Boj oslabeného lidstva s démony upoutal pozornost čtenářů v mnoha zemích a předchozí romány Tetovaný a Pouštní Kopí tak slaví ve světě mimořádný úspěch.

Válka za bílého dne začíná tam, kde Pouštní Kopí skončilo. Tetovaného a Reeny se tentokrát dočkáte hned na prvních stranách, na Leeshu a Rojera si budete muset počkat až do druhé třetiny knihy.

Na začátku jaké nahlédneme do minulosti Jardirovy první manželky Inevery a náročného výcviku na damu’ting (léčitelku-věštkyni), jímž musela projít a který utvářel její silnou osobnost. Možná jste si v Pouštním Kopí kladli otázku, zda tato tajemná a nevypočitatelná žena dělá vše skutečně jen z lásky k Jardirovi a pro jeho největší dobro, nebo sleduje své vlastní zájmy. Nyní se vám dostane možnost nahlédnout pod roušku jejích tajemství. Možná budete překvapení, co tam uvidíte, a možná, že ne. Každopádně opět se ukazuje Brettova schopnost vytvářet zajímavé, komplikované a naprosto věrohodné postavy. Ať už je to muž nebo žena, Brett píše s takovou lehkostí a samozřejmostí, že si oblíbíte snad každého, koho vám předloží.

Pomineme-li Ineveřin příběh, v první půli se toho až tak moc neděje. Pozornost je věnována spíše houstnoucí atmosféře mezi hlavními hrdiny, kteří se připravují na nadcházející novoluní, kdy čekají na hrozivý útok démonů jako na konec světa. Vztahy začínají být napjaté a komplikované, ty staré začínají skřípat, nové naopak vznikat mnohdy na nečekaných místech. Některé z vašich oblíbených hrdinů možná ani nebudete poznávat. Brett však dokáže udržet pozornost čtivým a barvitým jazykem a v druhé polovině knihy vám nedostatek akce bohatě vynahradí.

Postarají se o to oba naši Osvoboditelé. Arlen Sedlák – Tetovaný muž a Ahmann Jardir. Dva rivalové, jež spojuje dávné přátelství, zrada a společný cíl, za kterým však každý z nich směřuje jinou cestou. Oba skrze démonskou magii získali ohromnou moc a s ní nevídané schopnosti, které neustálé půtky s démony ozvláštňují.

Z předlouhých příprav na novoluní, kdy Jádro vyvrhá ty nejstrašlivější démony, se dalo čekat, že to bude velké a krvavé vyvrcholení knihy, avšak autor nám na úplný závěr připravil ještě jiné vzrušující překvapení. Bohužel to maličko pokazil tím, že děj doslova usekl v nejlepším, takže čtenář zůstane hledět se spadlou čelistí a je odsouzen k dlouhému čekání na další knihu.

Facebook Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Pin It on Pinterest