RECENZE: Rhonda Byrne – Kouzlo

Název: Kouzlo
Autor: Rhonda Byrne
Série: Tajemství – 3. díl
Vydání: Ikar – (2013), ISBN 978-80-249-1985-0
Počet stran: 272
Štítky: smysl života, ezoterika, sebepoznání, štěstí, osobní rozvoj, sebekoučink
Mé hodnocení: 3/5

Jak často říkáte slovo „děkuji“? Když vám někdo dá dárek? Když vám někdo prokáže laskavost, podrží dveře, popřeje k narozeninám, přiveze pizzu? Zkrátka děkujeme jen tehdy, když pro nás někdo něco udělá. A co takhle poděkovat za jídlo, za střechu nad hlavou, za pohodlnou postel a teplé peřiny, oblečení, elektřinu, vodu, dopravní prostředky, přírodu, slunce, zdraví, přátele a rodinu?

Už asi tušíte, že to kouzlo, podle kterého je kniha pojmenována, je ve skutečnosti kouzlo vděčnosti. A právě vděčnosti se vás Rhonda Byrne pokusí naučit prostřednictvím své knihy a 28 jednoduchých cvičení, která v ní naleznete.

Mě osobně nejvíce zasáhl následující odstavec, který je naprosto výstižný. Je to tak nádherně a dojemně vyjádřeno, až mě z toho mrazí.

„Pamatujete na časy, kdy jste byli malí a hleděli jste na svět s údivem a úžasem? Život byl kouzelný a vzrušující a přitahovaly vás jakékoli maličkosti. Fascinovala vás jinovatka na stéblech trávy, motýl třepotající křídly ve vzduchu… Na zahradě tančily víly, zvířátka byla jako lidé, každá hračka byla osobnost, sny se plnily, mohli jste se dotknout hvězd. Srdce jste měli plné radosti, vaše představivost neznala hranic a vy jste věřili, že život je zázračný!“Rhonda Byrne

Některá z těch snadných cvičení vás mají naučit být vděčný za úplně obyčejné věci, jako je ranní šálek kávy nebo čaje, zubní pastu, vaše oblečení nebo čerstvý vzduch a sluneční svit. Jiná cvičení jdou více do hloubky, snaží se ve vás vzbudit vděk vůči lidem, které ani neznáte, vůči lidem, kteří vám ublížili, vůči rodičům, i když s nimi třeba nevycházíte. Další cvičení vám mají pomoci získat to, co si přejete, ať už je to zdraví, láska nebo peníze. Nejspíš by se to dalo shrnout tak, že byste měli být vděční za všechno, co vás obklopuje.

Vyberte si ta cvičení, která vám budou nejvíce vyhovovat. Ani mě nesedí všechna cvičení do jednoho. Musím ale říct, že když jsem začala praktikovat některá z nich, všimla jsem si, že mám lepší náladu. Nejvíce mi vyhovuje ranní rituál vděčnosti. Když ráno vstanu, v duchu začnu děkovat za to, že jsem zdravá a za další den, který mi byl dán, když se nohama dotknu země, řeknu děkuji, když jdu do koupelny při každém kroku říkám děkuji a takto prožívám celé ráno. Za všechno, čeho se dotknu, poděkuji. Pravděpodobně to zní dost zvláštně, možná až směšně, ale i já sama jsem byla udivena, jak mě tento jednoduchý rituál dokáže pozitivně a radostně naladit na nový den.

Samozřejmě to všechno záleží na tom, zda skutečně chcete změnit svůj postoj k životu, zda se chcete zbavit neustálého pesimismu, zda se chcete začít usmívat. Protože jestli je něco nemožné, tak změnit životní postoj někomu, kdo o to nemá ani v nejmenším zájem.

Jak moc si přejete změnu? To je tedy otázka pro vás před tím, než se rozhodnete tuto knihu přečíst. Pokud jste otevření a vnímaví, budou s vámi Rhondina slova silně rezonovat. Začnete se cítit lépe, začnete vidět krásu v maličkostech, začnete se usmívat.

Abych to tedy nějak uzavřela. Uvědomte si, že život je dar. Chcete ho prožít v nevědomosti, lhostejnosti, unavení a zamračení? Nebo se chcete zase dívat na svět s údivem a úžasem? Pokud nevidíte nic, zač byste mohli poděkovat, je potřeba změnit úhel pohledu. Protože za všechno lze cítit vděčnost, ať už jsou to naprosto všední věci nebo velké zázraky života.

Další recenze knih ZDE

Facebook Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Pin It on Pinterest