RECENZE: Robin S. Sharma – Mnich, který prodal své ferrari

Název: Mnich, který prodal své ferrari
Autor: Robin S. Sharma
Série: –
Vydání: Rybka Publishers (2009), ISBN 978-80-87067-85-7
Počet stran: 200
Štítky: smysl života, ezoterika, sebepoznání, štěstí, osobní rozvoj, sebekoučink
Mé hodnocení: 4/5

Představa života zcela odříznutého od civilizace, pouze v souznění s přírodou, uprostřed krásné krajiny mi vždy připadala vzrušující, osvobozující a romantická. Vážit si každého rána i západu slunce, pozorovat vodní hladinu, naslouchat zvuku vodopádu, zpěvu ptáků, užívat si každého nadechnutí. Zcela se oddat filozofii, hloubat nad smyslem života a naprosto odevzdaně se ponořit do vlastní duše.

„Neumíme ovládat počasí nebo dopravní zácpu, ani náladu lidé kolem nás – ale zcela určitě je v naší moci ovládat náš postoj k těmto událostem.“

Mnich, který prodal své ferrari se od ostatních knih s duchovní tematikou značně liší. Je pojata po vzoru dávných filozofů jako dialog dvou lidí, učitele a žáka. Můžeme v tom vidět řadu výhod i nevýhod. Znalosti jsou nám předávány osobitější formou, než jen jako soubor pouček a pravidel, cítíme se zúčastněnější. Na druhou stranu napsat celou knihu jako jediný dialog není vůbec snadné, protože vám brzy dojdou originální repliky, a tak se po chvíli jednotlivé fráze opakují pořád dokola. Takže se připravte na dost jednoduché, mnohdy až úsměvné fráze, které je třeba brát s nadhledem.

Příběh je vyprávěn očima asistenta významného právníka Juliána Mantela, který se po svém infarktu odebral do Himalájí, aby tam hledal nový smysl života u tajemných mudrců ze Sivany. Když se po letech vrací zpět, aby svou moudrost, které se naučil v horách, předal svému bývalému asistentovi, je z něj naprosto jiný člověk.

V knize najdete řadu jednoduchých metod, které vám mají pomoci zlepšit váš život po všech stránkách. Pro ty, kteří již přečetli nějaké knihy z oblasti osobního a duchovního rozvoje, možná nebude mít až takový přínos, protože uvedené hlavní myšlenky v podstatě nejsou nic nového. Avšak jsou podány jiným způsobem, než je obvyklé, obaleny příběhem a takto komplexně předány v jediném rozhovoru.

Robin S. Sharma možná nepatří mezi spisovatelské giganty, ale o to u těchto knih přece nejde. Jednoduchým svižným stylem nás učí nahlížet na svět z jiného úhlu pohledu, učí nás zastavit se uprostřed shonu a naslouchat. Poukazuje na to, co je v našem životě skutečně důležité a věřím, že každého z nás přiměje alespoň na krátký okamžik otevřít oči.

Další recenze knih ZDE

Facebook Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Pin It on Pinterest