O ARGONATH

Študákov je tu pro všechny, bez rozdílu věku. Protože studium není jen záležitostí mládí a školní docházky. Učíme se celý život. A studium není (nebo by nemělo být) jen nudnou nekonečnou cestou s nosem věčně zanořeným v učebnicích, ale mělo by občas nabídnout i zábavnější formu učení.

Účelem tohoto webu bylo a vždy bude přístup ke vzdělávacím a naučným videím na různá témata. Snad mi ale dovolíte, abych si zde vyčlenila i kousek pro své další záliby, a čas od času vám je předkládala na talíř. Vlastně zatím jen jednu – a tou je má vášeň pro četbu. Protože nejen skripta a odborné knihy nás mohou něčemu naučit.

Možná nepřečtu desítky knih ročně, ale to ani není mým cílem. Každá dobrá kniha je pro mě jako kousek dortu pro labužníka. Vychutnávám si je a hltám zároveň. Je to pro mě únik z šediny města do světů, o kterých se mi ani nesnilo, do životů, které můžu obdivovat nebo jimi opovrhovat, do zážitků, po kterých můžu toužit nebo děkovat bohu, že mě nikdy nepotkaly. Každá věta přede mnou maluje obrazy míst, která už dnes nejsou jako dřív, nebo ještě ani neexistovala, popřípadě mohou existovat právě jenom v našich představách.

Miluju cesty do minulosti na místa, ze kterých mi běhá mráz po zádech, přihlížím bezpráví, mocichtivosti a krutosti s tichým odevzdaným vztekem bezmocného pozorovatele, a jsem o to vděčnější za návrat do jakés-takés civilizované reality. Středověk – doba temna, která mě fascinuje a děsí zároveň, je bezesporu mým nejoblíbenějším dějištěm knižních příběhů. Dějepis podle mého gusta.

Vedle historické fikce je mým oblíbeným žánrem fantasy. Pán prstenů, Harry Potter, Letopisy Narnie, Hraničářův učeň, Eragon…mám pokračovat? Který fantasy milovník by tyto klenoty neznal? I já propadla jejich kouzlu a přitažlivé nepředvídatelnosti a přidrzlé suverénnosti, se kterou boří mantinely všední reálnosti.

Nejkrásnější dárek je pro mě kniha. Strávit třeba celý víkend sama jen s knihou pro mě není vůbec nudná záležitost. Abych řekla pravdu, raději strávím sobotu s knihou, než v dějišti bujaré párty někde na diskotéce. Vždyť knihy jsou tak báječným společníkem! Přála bych každému zažít ten požitek z hltání každého slova napínavého příběhu, když ztratíte pojem o čase a nedokážete se odtrhnou, byť máte spoustu povinností. Ty okamžiky, kdy čtete obyčejná slova, ale před očima vidíte honosné stavby, rozlehlá údolí, bitvy, města a celé civilizace, jsou jako kouzlo.

Blog ARGONATH, moje brána do světa fantazie knih, tedy bude zatím obsahovat mé recenze na některé knihy, které jsem četla, a budu moc ráda, pokud se najde pár spřízněných duší knihomolů jako jsem já, kteří se budou chtít podělit o své čtenářské zážitky a o štěstí, které nám knihy přinášejí.

Pin It on Pinterest