O webu

Tento web měl být určen především studentům VŠB-TUO, jakožto pomůcka při výuce či při zpracovávání bakalářských a diplomových prací v oboru Marketing a obchod. Původním záměrem webu bylo vytvořit srozumitelný návod na základní procedury v SPSS. Při vytváření jsem si ale uvědomila, že s tím úzce souvisí i tvorba dotazníku a datové matice, tvorba grafů v excelu a spoustu dalších věcí. Takže se původní záměr trošku rozrostl. No a časem mě napadaly další a další oblasti, které by snesly trochu zjednodušení, a tak to vypadá, že se web bude rozrůstat o další a další témata i dál. 

K obsahu

Jako absolventka VŠB-TUO oboru Marketing a obchod si moc dobře vzpomínám na práci s programem SPSS. Nejen pro mě, ale i pro mnoho mých spolužáků, byl tento program vždy postrachem, byl pro nás něčím naprosto nesrozumitelným a bojovali jsme s ním téměř po celou dobu studia. Na cvičeních jsme si postupy psali minimálně dva, třetí zas fotil screeny, další se snažil hlídat a doplňovat, co ostatní nestihli, prostě organizace na úrovni SWAT jednotky, ale stejně nám to bylo k ničemu. Člověk, aby to všechno stihl pobrat, tak by na tom cvičení musel sedět s kamerou a stejně by pořád nebylo zaručeno, že to pochopí. Častokrát jsem si proto říkala: sakra tak proč někdo neudělá nějaký návod, který by byl jasný a pochopitelný pro každého? Na VŠB předměty zahrnující práci s SPSS vyučují opravdové kapacity, co se týče statistiky, nicméně jejich „mimozemská“ statistická řeč je prostému studentovi poněkud cizí. 🙂

Opravdu nesnáším, když se něco zbytečně komplikuje. Proč se něco prezentuje tak složitě, když podstata je docela jednoduchá? Proč dělat z komára velblouda?velbloud1

To bylo důvodem, proč jsem založila tento web – snaha poskytnout srozumitelnou studijní oporu. Nicméně zatím jsou zde opravdu jen základy práce v SPSS, vzhledem k výše popsanému stylu výuky. Snažím se sice s SPSS dále učit, ale jde to ztuha, jelikož není žádný pořádný návod. 😀 Takže je to tak trochu začarovaný kruh.


Vždycky jsem chtěla vybudovat něco svého, něco vlastního. Něco, co by pomáhalo ostatním. Vidět, jak mi to roste pod rukama, jak to vzkvétá. Uvědomila jsem si, že je to ta obyčejná touha člověka něčím tady přispět. Ať už je to cokoli. Velké či malé. Na tom nezáleží. Ten pocit, když se ohlédnu zpět a vzpomenu si, jak na začátku byla naprostá nula, nic, pusto, prázdno, a porovnám to s tím, co je teď a tady, ten pocit je k nezaplacení. Je to pocit sebenaplnění, hrdosti, radosti a štěstí.

Marie Netopilíková
autorka Študákov.cz


Během tvorby a před spuštěním webu jsem měla pár obav. Říkala jsem si něco ve stylu: vždyť v tom programu umíš v podstatě kulový, vykašli se na to, vždyť tě akorát tak všichni vypískají. Chybělo málo a tento web by nikdy nevznikl. Pak mě ale napadlo: co když někdo neumí ani to málo? Co když by se našel byť jen jediný člověk, kterému by tento web pomohl? Stálo by to za to?

Netajím se tím, že kromě těchto základů, v SPSS už nic moc dalšího neovládám. Takže pokud chcete svoji bakalářku či diplomku ošperkovat nějakou faktorovou analýzou nebo podobnou hrůzou, tak se obávám, že Vám zatím moc nepomohu. Z vlastní zkušenosti ale vím, že i tyto základy, které zde uvádím, pro vyhodnocení dotazníku pro účely BP/DP stačí (nebo alespoň tvoří její stěžejní část). Takže pokud nejste příliš nároční, je to tu pro Vás.

Na druhou stranu bych tímto nechtěla možnosti tohoto webu a prospěch, který by mohl přinést mnoha studentům, limitovat, takže pokud Vás tento projekt zaujal a umíte v SPSS pracovat, zvládáte třeba další analýzy, které zde zatím nejsou prezentovány, nebo užitečnou funkci včetně uvedení příkladu, kdy je výhodné ji použít, a rádi byste pomohli dalším zbloudilým duším zorientovat se v tomto programu, neváhejte se mi ozvat na tento email: studakov.web@seznam.cz popř. na jiný kontakt. Jestli jste natočili video návod sami, pošlete mi odkaz a já video zveřejním na tomto webu. Nebo mi pošlete podrobný textový návod a já jej umístím na web nebo podle něj natočím video. Ukažme společně, že to jde i jednoduše.

K materiálům

Samozřejmě každý člověk je jiný. Někomu vyhovuje víc, když učenou věc může vidět, někdo to potřebuje slyšet, někomu víc sedí, když si to může v klidu přečíst bez takových těch keců okolo co mám na videu, a preferuje tak spíše přehledný srozumitelný textový materiál. Z toho důvodu jsem se snažila veškeré materiály poskytnout ve více formách, aby si každý mohl vybrat tu, která mu vyhovuje nejlépe. Vše se snažím vysvětlovat co nejjednodušeji a uvádět vždy názorné příklady. Jazyková jednoduchost, přehlednost a barevnost by měly podpořit snadnější pochopení. Proč si komplikovat život zbytečnými složitostmi, když existují jednodušší cesty?

Možná se vám u některých pasáží bude zdát, že to říkám opravdu jak pro blbečky, ale každý jsme jiný, každý jinak technicky zdatný, někomu stačí jen to zrno, někdo to potřebuje slyšet opravdu od píky, takže předem se omlouvám za někdy až přílišné zacházení do detailů. Dělám to proto, že sama nemám ráda, když někde autor návodu nenapíše vše, s myšlenkou, že „je to přece jasné“. Tomu bych se zde ráda vyhla i za cenu toho, že návody tak budou delší.

Ačkoli se některým věcem věnuji velmi podrobně, nikde se nesnažím psát nějaké zbytečné obalovací či uváděcí odstavce, kterými mnozí autoři natahují rozsah svých materiálů, aniž by si uvědomovali, že to čtenáře spíše otravuje. Já jsem toho názoru, že čas je to nejvzácnější aktivum, co máme, a proto s ním nehodlám plýtvat na prázdné řeči. Žijeme v rychlé informační době a u návodů (zejména těch studijních) čtenáře zajímají především fakta. Student nechce číst nic okolo, co není vyloženě nezbytné. Rozepisování se je v pořádku, pokud má přispět k lepšímu pochopení postupu. To jest můj názor. 🙂


Nikdo nejsme neomylný. V případě, že byste si v mých materiálech všimli nějaké zásadní chyby nebo nejasností, prosím napište mi o tom na tento email: studakov.web@seznam.cz. Popište mi problém a správné řešení co nejpodrobněji, ať to mohu řádně opravit. Děkuji.


Youtube ikonaFacebook ikona

Pin It on Pinterest