RECENZE: Sabine Ebert – Kletba porodní báby

Název: Kletba porodní báby
Autor: Sabine Ebert
Série: Tajemství porodní báby – 4. díl
Vydání: Knižní klub (2012), ISBN 978-80-242-3570-7, poprvé vydáno celosvětově v roce 2010
Počet stran: 624
Štítky: středověk, německo, rytíři, čarodějnictví, církev, křížové výpravy
Mé hodnocení: 5/5

Po trpkém konci třetího dílu se nepříliš optimisticky pouštíme do čtvrtého pokračování pentalogie Porodní báby, a snad už ani nedoufáme v nějaké radostné okamžiky. Vždyť duch mrtvého Christiana se nad námi vznáší jako přízrak stejně jako nad Martou a Lukasem. Vyhlídky na lepší zítřky znemožňuje i prostý fakt dědičného předávání vlády v marce z otce na nejstaršího syna.

Nevyhnutelně se totiž blíží čas, kdy prvorozený syn markraběte Oty, svévolný a obávaný Albrecht, má převzít vládu. Zarputilý a tvrdohlavý Oto, který konečně prohlédl, jak sobecký a prospěchářský jeho syn ve skutečnosti je, mu navzdory chatrnému zdraví a pokročilému věku nástup nehodlá usnadnit. Jedinou nadějí pro něj je nyní druhý syn Dietrich, který ale přijal kříž a vydal se s císařem do svaté země na křížovou výpravu.

Uplynulo již pět let od smrti Christiana, kdy byla Marta přinucená okolnostmi provdat se za svého přítele Lukase, Christianova a svého nejlepšího přítele. Navzdory neradostnému a vynucenému sňatku se její přátelství k Lukasovi dokázalo přetvořit v lásku a spokojené manželské soužití.

Starost si nyní musí dělat především o své děti. O nejstarší dceru Kláru, která se má provdat za rytíře z Albrechtovy družiny, o kterém si nikdo není zcela jistý, na čí straně vlastně opravdu stojí. O Thomase, který se vydal s císařem na křížovou výpravu, na které bude muset čelit mnoha útrapám. Také samotná Marta s Lukasem, kteří jsou Albrechtovi trnem v oku, se dostávají do smrtelného nebezpečí.

Děj se nám tentokrát více otevírá díky roztroušenosti hlavních hrdinů ve světě – citelně si prožijeme útrpnou cestu křížových vojáků do svaté země, a možná budeme více či méně znechuceni poznáním, že to rozhodně nebyla nablýskaná přehlídka skvostných a zbožných mužů svorně bojujících za vykoupení svatého města z rukou bezvěrců,  ale jedna dlouhá řada katastrof – krve, smrti, epidemií všemožných nemocí, plahočení v bahně, poušti, o hladu, bez vody, nekonečného obléhání, aby se nakonec ti co zbyli otočili a šli domů.

Na konci čtvrtého dílu se nám opět cestičky sbíhají zpátky do míšeňského markrabství, ve kterém se schyluje k závěrečné bitvě. Jak to s našimi oblíbenci nakonec dopadne se dozvíme v posledním díle s názvem Sen porodní báby.

Série Tajemství porodní báby:

  1. díl: Tajemství porodní báby
  2. díl: Osudy porodní báby
  3. díl: Rozhodnutí porodní báby
  4. díl: Kletba porodní báby
  5. díl: Sen porodní báby
Další recenze knih ZDE

Facebook Comments

1 comment on “RECENZE: Sabine Ebert – Kletba porodní báby”

  1. marcela zahrádková Odpovědět

    Ctěla bych si objednat knihu Sabiny Ebert – Kletba porodní báby.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Pin It on Pinterest