RECENZE: Sabine Ebert – Rozhodnutí porodní báby

Název: Rozhodnutí porodní báby
Autor: Sabine Ebert
Série: Tajemství porodní báby – 3. díl
Vydání: Knižní klub (2012), ISBN 978-80-242-3384-0, poprvé vydáno celosvětově v roce 2008
Počet stran: 560
Štítky: středověk, německo, rytíři, čarodějnictví, církev
Mé hodnocení: 5/5

Bude v Christiansdorfu někdy klid? Patrně nikoliv. Rozhodně ne ani v tomto díle – již třetím pokračování pentalogie autorky Sabine Ebert, díky níž máme znovu možnost nahlédnout do míšeňského markrabství, které čekají bouřlivé časy.

Nad Martou a Christianem se stahují mračna. Poté co Christian konečně zabil svého největšího soka Randolfa, mu osud do cesty postavil nového, mnohem mocnějšího, a především nedotknutelného protivníka – syna míšeňského markraběte Oty, který odjíždí na válečné tažení a Albrechtovi ponechává správu Christiansdorfu.

Marta má nyní na svých bedrech jednak starost o Christiana odjíždějícího do války, ale především obavu, co zlého stihne Otův krutý a prostopášný syn napáchat v jejich nepřítomnosti. Bát by se ale měl i sám markrabě Oto, který zaslepen vírou ve schopnosti a oddanost svého prvorozeného přehlíží Albrechtovu brutálnost, mocichtivost a spřádání plánů na převzetí vlády v Míšeňské marce.

Christiansdorf už dávno není ta ospalá vesnička, kterou založila hrstka zchvácených, leč odhodlaných kolonistů. Její počet a rozloha díky bohatým stříbrným dolům nenadále rychle roste, a právě příslib bohatství zde láká nejen prosté venkovany, ale také samotného Albrechta z Wettinu, který se zde uhnízdil jako lstivý drak na zlatém pokladu, a svou tyranií si vynucuje absolutní poslušnost a porobu.

Marta se snaží seč může chránit obyvatele Christiansdorfu, sebe i svou rodinu během manželovy nepřítomnosti, ale stále ještě otřesená a zlomená minulými hrůznými zážitky je to pro ni samotnou příliš těžký úkol. Albrecht až příliš snadno nalézá ochotné posluhovače, které těší ubližovat a ponižovat bezbranné a slabé. Všechno tedy směřuje k tomu, že postavit se útlaku dokáže jen Christian, jeho věrný druh ve zbrani Lukas a hrstka statečných přátel. Bude-li však jejich odvaha stačit k potlačení bezpráví zjistěte sami na konci tohoto strhujícího dílu. 

Jedno se musí Sabine Erbet nechat – umí vás vtáhnout do děje a vzbudit silné emoce, přičemž její příběhy nemají hluchého místa. O hlavní hrdiny se budete bát, padouchy nenávidět. Zřetelně uvidíte tehdejší svět, pocítíte tu atmosféru, kde cti rytířské je jako šafránu a svévole má volnou ruku.

Série Tajemství porodní báby:

  1. díl: Tajemství porodní báby
  2. díl: Osudy porodní báby
  3. díl: Rozhodnutí porodní báby
  4. díl: Kletba porodní báby
  5. díl: Sen porodní báby
Další recenze knih ZDE

Facebook Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Pin It on Pinterest