Ohlédnutí za sérií: Richelle Mead – Vampýrská akademie

Po období brutálních středověkých románů jsem chtěla pro změnu něco nenáročného na odlehčenou. To jsou okamžiky, kdy zabrousím do vod dětské literatury anebo young adult románů. Tenkrát jsem se rozhodla pro to druhé a vybrala jsem teenagery opěvovanou Vampýrskou akademii. Řekla jsem si, že už je to dost dlouho, co mi upíři naposledy lezli krkem, takže možná bude bezpečné se k nim zase po čase pokusit vrátit. Co vás tedy ve Vampýrské akademii čeká?

  1. díl: Vampýrská akademie
  2. díl: Mrazivý polibek
  3. díl: Stínem políbená
  4. díl: Krvavý slib
  5. díl: Spoutáni magií
  6. díl: Poslední oběť

Když se obyčejní lidé ukládají ke spánku, oni vstávají. Se západem slunce ve Vampýrské akademii sv. Vladimíra začíná nový studijní den. Morojové – živí vampýři – se po boku dhampýrů – strážců – připravují na svůj budoucí život. Jedni bez druhých nepřežijí. Za bezpečnými zdmi akademie totiž číhají strigojové – zlí neživí vampýři, kteří usilují o jejich vyhlazení.

Příběh je vyprávěn z pohledu Rosemarie Hatawayové, mladé dhampýrky, která se připravuje na roli strážkyně své nejlepší kamarádky, morojské princezny Vasilisy Dragomirové. Rose si nejde neoblíbit – její vtípky, rebelství a jistý sklon dostávat se do malérů vyrovnává její odvaha, obětavost a smysl pro povinnost vůči morojům a bezmezné přátelství s Lissou.

Začínáme právě v okamžiku, kdy se Liss a Rose po společném útěku, opět vrací do školy. Rose bývala nejlepší z ročníku, ale dva roky mimo školu její rozvoj zbrzdily. Proto se jejího výcviku ujímá mladý strážce Dimitrij Belikov, uznávaná špička mezi strážci. Dlouhé hodiny společného času při výcviku brzy dají prostor vzniku vzájemného vztahu, který sotva můžeme nazvat čistě profesionálním.

Richelle Mead namíchala dokonalý koktejl pro cílovou skupinu young adult. Sympatické hlavní hrdinky, neodolatelný Dimitrij a originální pojetí vampýrské tématiky zasazené zpočátku do školního prostředí. Později v knihách se děj posouvá dále i za hranice školy do skutečného světa a roste společně s Rose i Lissou.

Šestice 300-400 stránkových knih mi dělala společnost dohromady necelé dva měsíce. Ačkoli po přečtení prvního dílu ještě nebylo vůbec jisté, zda se pustím do dalších. Děj nebyl špatný, ale dost mě mrzelo, že je to psané tak laciným pubertálním stylem. Vím, je to kniha určená pro náctileté, a že to k tomu patří, ale zkrátka kvůli neustálé posedlosti tématy móda-sex-drby jsem protáčela oči častěji, než je zdrávo.

K dalšímu pokračování možná přispěl i film, který jsem si pustila hned po dočtení prvního dílu, a přestože byl trochu „neuspořádaný“ a uspěchaný, tak doplnil přesně to, co mi u knihy zpočátku bránilo vytvořit si k hlavním postavám kladnější vztah – sympatičtější filmová Rose s parádním badass humorem a mnohem méně ukňučená Lissa. Byť se ještě i druhý díl odvíjel v podobném duchu, tak úroveň série stoupala a stránky rychle ubíhaly. S některými postavami se loučíme, jiné se naopak objevují. Setkáváme se s frajírkem Adrianem, jehož postupný vývoj napříč jednotlivými díly je velmi zdařile vystavěn.

Největším utrpením série byl bezesporu čtvrtý díl – Krvavý slib, ve kterém se absolutně nic nestalo, s výjimkou posledních asi 50 stran. Doslova mě ubíjely pasáže v Rusku, ve kterých se Rose nemůže rozhoupat k akci, nebo opěvuje Dimitrijovu dokonalost. Vážně jsem měla pocit, že čtu jednu pasáž pořád a pořád dokola.

Naštěstí zbylé dva díly už byly svižnější a dokonce ne tolik očí-protáčení-nutící. Jejich děj je sice až příliš předvídatelný, ale sem tam se nějakého toho překvapení dočkáme.

Je jasné, že je to určeno mladším ročníkům, které Vampýrskou akademii jistě ocení mnohem více, a právě těm ji vřele doporučuji jako jednu z kvalitnějších young adult sérií. Já neočekávám, že se k ní ještě někdy vrátím, ale i tak pro mě série splnila to, co jsem od ní očekávala – vypla jsem mozek a užívala si svižnou jednoduchou četbu s notnou dávkou naivity, romantiky, ale i fajn humoru a akce.

Facebook Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Pin It on Pinterest