Ohlédnutí za sérií: Sabine Ebert – Tajemství porodní báby

Už je to pár let, co jsem pentalogii o porodní bábě Martě a její rodině dočetla, a přece na ní stále ráda vzpomínám. Některé knihy se nedostanou do hloubky – po pár týdnech od předčtení si už pomalu nedokážu ani vybavit jména hlavních postav a jen horkotěžko zaostřuji na dějovou linku. U porodní báby bych i teď dokázala vyjmenovat jména celé její rodiny, i rozlišit co se stalo v jednotlivých dílech. To jen podtrhuje fakt, že knižní série je brilantně historicky i poutavě zpracována a čtenáři zkrátka musí přirůst k srdci.

  1. díl: Tajemství porodní báby
  2. díl: Osudy porodní báby
  3. díl: Rozhodnutí porodní báby
  4. díl: Kletba porodní báby
  5. díl: Sen porodní báby

Ráda se dívám za sériemi zpětně až po delším čase, protože to teprve dokážu střízlivě zhodnotit, jak moc se mi vlastně líbily. Ihned po přečtení se mi zdá všechno tak úžasné a nepřekonatelné, že bych zbrkle knihy běžela kupovat a řadit do vzácných prostorově omezených regálů mé knihovny, a později zjistila, že to vlastně bylo fajn, ale ne až tak výjimečné. Nyní mohu s odstupem a s jistotou říct, že Marta zkrátka do mé knihovny musí patřit. Je to zkrátka dokonalý mix toho, co mi sedí.

Téma čarodějnictví a inkvizitorské procesy mi samozřejmě nebylo úplně cizí, jelikož jsem se s ním setkala i v jiných knihách, ale znala jsem jen takovou tu velmi obecnou rovinu. Díky této pentalogii mám trochu bližší představu o tom, jak to vlastně probíhalo, jaké bizardní argumenty používali rádoby pokorní a zbožní muži sukna k rozpoznání čarodějnic a jak kruté a ponižující metody aplikovali na vyslýchání a trestání žen, které se jim něčím znelíbily.

Tohle bylo jedno ze dvou témat, která mě na celé pentalogii zaujala nejvíce. Druhým pak bylo již běžnější téma mizerného postavení žen ve společnosti. O tom jsem toho sice už četla mnoho v jiných historických románech, o to víc mě ale vždy překvapí, jaký příval emocí to ve mně stále vyvolává. Stejně tak kolotoč otázek, jak se tohle vůbec mohlo dít? Jak mohli tohle lidé nepovažovat za nehorázné?

Jakými příšernými stádii vývoje chování si lidská civilizace musela projít, od jakých šílených praktik a pověr jsme museli upustit, abychom dospěli tam, kde jsme nyní, a jakým vývojem ještě musíme projít, abychom potlačili další zvěrstva, která doposud pácháme ve jménu zákona, víry či hluboce zakořeněných zvyklostí?

To, že ve mně tyto knihy vyvolávají takové množství otázek jen poukazuje na to, jak hluboký dojem ve mně zanechávají i dlouho po jejich přečtení.

Právě to, že kniha obsahuje od každého trochu – historická fakta, propracované postavy, intriky, krev, sex, válku, lásku, trochu té naivity a tajuplnosti, tak i závažná témata viz výše – tím pro mě vytváří dokonalou knižní lahůdku. Děkuji Sabine Ebert za těch 10 let, co tak pečlivě pracovala na této pentalogii.

Facebook Comments

Pin It on Pinterest