Pracovní prostředí SPSS 2. část – Výstupové okno

Obsah videa:

  • orientace v Outputu (0:24)
  • export dat (4:47)

Video:

2. Výstupové okno (Output)

Do Outputu se vám budou generovat veškeré výsledky procesů a analýz od frekvenčních tabulek po grafy a textová hlášení. Zkrátka cokoli v SPSS provedete se zaznamená do výstupového okna. Tyto výsledky (tabulky, grafy) můžete různě editovat, upravovat jejich vzhled, apod.

V levé užší části Outputu jsou veškeré provedené výsledky uspořádány do stromové struktury. V pravé širší části pak máte jednotlivé výsledky zobrazeny. Když kliknete na některou položku v seznamu v levé části, program vám ji vyhledá a zobrazí v pravé části. Je to užitečné, hlavně když máte hodně výsledků a rolovat mezi nimi by bylo příliš zdlouhavé. Jednoduše najdete požadovaný výsledek vlevo, rozkliknete a hned se vám zobrazí. Jednotlivé výsledky můžete mezi sebou libovolně přesunovat tažením myší v levé i pravé části Outputu. Pokud chcete některý výsledek smazat, stačí, když je označíte a stisknete tlačítko „Delete“ nebo pravé tlačítko myši a „Cut“.

Screen Shot 06-15-14 at 02.38 PM

Také je možné tady využít funkci „Najít, nahradit“ podobně jako v Excelu. Najdete ji v nabídce Edit – Find, nebo pod klávesovou zkratkou Ctrl + F. Pokud máte např. překlep v nadefinovaných variantách odpovědí (př. místo „muž“ máte „mžu“) a tato chyba se vám zobrazuje ve všech výstupových tabulkách, můžete samozřejmě pro nápravu využít tuto funkci, zároveň však překlep opravte také v datovém okně ve sloupci Values, ať s ní již dále nepracujete.

V záložce „Replace“ do kolonky „Find“ napíšete údaj, který chcete nahradit (př. „mžu“) a do kolonky „Replace with“ výraz, který ho má nahradit (př. muž). Kliknete-li na „Replace All“, nahradí se vám všechny chybné výrazy ve všech tabulkách v celém Outputu.

Screen Shot 06-18-14 at 04.18 PM

Existující Output můžete otevřít rozkliknutím ikony souboru ve vašem PC. Nový Output se vygeneruje automaticky při provedení nějaké procedury nebo ho otevřete pomocí nabídky File – Open – Output.

Takže celkově budete pracovat se dvěma okny – s datovým oknem a s Outputem. Nezapomeňte si práci vždy uložit (hlavně datové okno, protože z něj vychází veškeré výsledky do Outputu). Soubor datového okna má příponu .sav a soubor Outputu .spv.

Export dat z Outputu

Mnohdy potřebujeme data z SPSS převést do běžnějšího formátu, jako je např. MS Word nebo Excel. K tomu slouží funkce File – Export. V horní části si nastavíme, zda chceme exportovat všechna data z Outputu („All“) nebo jen všechna viditelná („All visible“). Pokud chceme exportovat jen některou část výstupu (třeba tabulku) nebo několik vybraných částí, musíme si je nejdříve v Outputu označit kliknutím (popř. podržením Ctrl a klepnutím na požadované objekty). Následně můžeme dát File – Export (popř. kliknutím pravým tlačítkem myši a výběrem možnosti Export) a v horní části okna zaškrtneme možnost „Selected“.

V rozbalovací nabídce si zvolíme požadovaný formát a v poli „File Name“ po kliknutí na tlačítko „Browse“ si určíme, kam chceme výsledný soubor uložit.

Screen Shot 06-18-14 at 03.25 PM

Pokud nemáme tabulky nijak naformátované, tak je můžeme např. do Excelu zkopírovat klasickou funkcí Ctrl + C a Ctrl + V. V případě, že byste měli tabulky nějak upraveny (barva výplně buněk, aj.), může se vám formátování ztratit nebo změnit, pak je lepší použít funkci Export.

 

Facebook Comments

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Pin It on Pinterest