RECENZE: Cal Newport – Hluboká práce

Název: Hluboká práce
Autor: Cal Newport
Série:
Vydání: Jan Melvil Publishing (2016), ISBN: 978-80-7555-008-8
Počet stran: 240
Štítky: osobní rozvoj, sociální sítě, soustředění, práce, organizace, time management
Mé hodnocení: 5/5

Říkáte často, že nemáte na nic čas? Že nestíháte? Že se nedokážete soustředit? Potácíte se od jedné činnosti k druhé bez ladu a skladu, honíte se a stresujete a na konci dne, týdne, měsíce máte pocit, že jste stejně neudělali nic, co jste chtěli? Odkládáte úkoly, koníčky a rodinné aktivity na později? Víte, čemu přesně věnujete svůj čas a pozornost – tedy to nejdůležitější, co máte?

Cal Newport je docentem informatiky na Georgetown University a autorem šesti knih, které se staly populárními po celém světě. Zabývá se převážně novými technologiemi a jejich vlivem na náš osobní a profesní život.

Až příliš mnoho času – neobnovitelné a přísně limitované hodnoty – ztrácíme kvůli naprosto zbytečným a neproduktivním aktivitám nebo kvůli špatné organizovanosti našeho dne.

Ano kritika sociálních médií je jednou z částí knihy, ale zdaleka ne jedinou a nejdůležitější. Zaujala mě zejména část o mělké a hluboké práci/aktivitách (pozn.: knihu jsem četla v angličtině takže nevím, zda v české verzi se tyto pojmy vyskytují právě takto). V dnešní moderní době, kdy vládnou technologie a internet, jsou informace snadno dostupné každému. V tomto světě rychlého pokroku a změn je proto tak důležité ovládnout dvě stěžejní schopnosti – rychle se učit novým věcem a rychle produkovat kvalitní výsledky práce. A k tomu, abychom toho byli schopni, je hluboká práce stěžejní.

Zajistit si delší nerušené časové bloky na důležitou práci se může zdát být nemožným – když kolem nás neustále pípají telefony, emaily, kolegové klábosí nebo telefonují a k tomu všemu vám v hlavě běží seznam věcí, které musíte stihnout. Do toho každou chvilku zkontrolujete sociální sítě nebo mrknete na internet a výsledkem je, že jste se v kuse soustředili na práci asi tak 10-20 minut.

Cal Newport se zamýšlí nad různými typy profesí a nabízí řadu metod a principů, ze kterých si jistě každý něco vybere. Nejde ale jen o to někam se zavřít, vypnout telefon a „prostě něco dělat“. Jde o to věnovat se těm správným „hlubokým“ aktivitám, které mají podstatný přínos a produkují výsledky.

Musím říct, že tato kniha mě opravdu zaujala, a po dlouhé době je jednou z motivačních knih, ke které se vracím a některé metody zavádím i ve svém životě. A zřejmě se podívám i na další knihy Cala Newporta – třeba na jeho nejnovější kus Digitální minimalismus.

Facebook Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Pin It on Pinterest