RECENZE: Ken Follett – Muž s podivnou minulostí

Název: Muž s podivnou minulostí
Autor: Ken Follett
Série:
Vydání: Knižní klub (2014), ISBN 978-80-242-4654-3, poprvé vydáno celosvětově v roce 1982
Počet stran: 352
Štítky: předválečné, rodinná sága, detektivní, anglie, rusko
Mé hotnocení: 3/5

Příjemná jednohubka Follettovského umu. U Folletta asi prostě nejde šlápnout vedle. Jednoduchý děj zasazený do předválečného období, oproti jiným jeho veledílům tentokrát jen pár postav, nicméně jako vždy skvěle vykreslených, příjemné flashbacky do jejich minulosti a mistrně zachycena atmosféra doby. A to vše na pouhých 350 stránkách.

Londýn 1914, z Moskvy přijíždí kníže Orlov, aby zde dojednal důležitou smlouvu. A jako stín za Orlovem dorazí také Felix, tvrdý a nelítostný anarchista, odhodlaný Orlova zabít. A bylo by se mu to i povedlo, kdyby ho nevykolejil šok ze setkání se ženou, kterou kdysi dávno miloval.

Léta potlačovaná vášeň a staré křivdy jsou kontrastem k naivitě a přísné konzervativní výchově mladé Charlotty, dcery lorda Waldena, která má být uvedena do společnosti a představena králi a královně. Od tohoto významného okamžiku se však její život začne ubírat zcela novým směrem. A ne jen její.

Follett si libuje v míchání protikladů. Ukázka bohaté smetánky a jejich okázalých životů v přepychu v porovnání s bezútěšnou bídou prostých lidí. Je zajímavé pozorovat změnu, když Charlottě ta její růžová naivní bublina praskne a ona si začíná uvědomovat svou slepotu vůči skutečnému životu, před kterým ji stranili její vlastní rodiče.   

Jediné, co této krátké knize může ublížit, je fakt, že je zastíněna Follettovými velikány jako Století nebo Pilíře země. Člověk tak má laťku neskutečně vysoko a očekává to teď od každého Folletova díla. Avšak tato 350 stránková knížečka působí vedle těchto epických ság málem jako krátká povídka. Možná kdyby to bylo vaše první setkání s Follettem, tak byste byli nadšenější, než my, kteří jsme se namlsali tím nejlepším tohoto skvělého autora.

Facebook Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Pin It on Pinterest