RECENZE: Luca Di Fulvio – Chlapec, který rozdával sny

Název: Chlapec, který rozdával sny
Autor: Luca Di Fulvio
Série:
Vydání: Knižní klub (2015), 978-80-242-4954-4, poprvé vydáno celosvětově v roce 2008
Počet stran: 512
Štítky: Amerika 20. století, prohibice, mafie, americký sen, přistěhovalci, Italové, Hollywood
Mé hodnocení: 5/5

Úvodní ostýchavé stránky zdaleka nenapovídají, že za pár okamžiků se pustíte po úchvatné skluzavce odvrácené stránky opěvovaného amerického snu. Začínáme totiž na poli kdesi v Itálii, která zdaleka neodpovídá dnešní představě renesanční perly, jak si ji možná představujeme. Cetta, mladá třináctiletá dívka stěží chápe matčin brutální pokus uchránit jí ponížení a těžkostem při výchově bastarda, který, jak se později ukáže, navíc vyšel úplně nadarmo. Znásilnění stejně neunikla. Malý chlapec s blonďatou čupřinou a šibalským úsměvem ale jejímu životu dá zcela nový směr a smysl.

Po strastiplné cestě se Cetta se svým malým synem vylodí na břehu úplně nového světa – Ameriky, země příležitostí, kde každý má možnost najít svobodu a uskutečnit své sny. Příliš brzy ale poznává, co tato nabubřelá slova znamenají ve skutečnosti. Nemaje kam jít, je nucena podrobit se požadavkům svých nových hostitelů – je ubytována v chudinské čtvrti a stává se prostitutkou. Avšak poháněna vědomím, že její syn Christmas je Američan a má před sebou nekonečné možnosti, o kterých by se mu v jejich staré vlasti ani nesnilo.

V příběhu se prolínají dvě linie – minulá a současná – a navíc pohledy různých postav. Není jich však příliš, takže se ve vyprávění neztratíte. Ulice Lower East Side se brzy stanou vaším domovem a společně s Christmasem budete sledovat snahu mladých ztroskotanců vydobýt si respekt a dosáhnout lepšího života. Kluci z ulice ale nemají příliš mnoho příležitostí a mnoho z nich při svém balancování na hraně zákona přepadne na nesprávný okraj. A veselý, upovídaný a všemi mastmi mazaný Christmas se na této hraně ocitá také. 

Číst tuto knihu je tak snadné jako dýchání. Christmase si nelze nezamilovat. Ostatně jak název napovídá, možná je to trochu pohádka. Téma, které pro mnohé čtenáře nemusí být ničím novým a převratným. A přesto má tento příběh něco, co vás žene obracet stránky jako vítr. Charisma. Atmosféru. Podmanivá, drsná tvář amerického podsvětí vás znechutí a okouzlí zároveň. Špinavé ulice, dětské gangy a rasové nepokoje vás nemilosrdně vtáhnou do všech svých zákoutí. Těžko uvěřit, že uprostřed vší té špíny, násilí a malosti může hrát hlavní roli dětská láska a osudovost.

 

Facebook Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Pin It on Pinterest