RECENZE: Meik Wiking – Hygge, prostě šťastný způsob života

Název: Hygge, prostě šťastný způsob života
Autor: Meik Wiking
Série:
Vydání: Jota (2017), ISBN 978-80-7565-111-2
Počet stran: 288
Štítky: Dánsko, osobní rozvoj, životní styl, štěstí
Mé hodnocení: 4/5

Víte, že Dánsko se dlouhodobě drží na předních příčkách nejšťastnějších zemí? Jak je možné, že země s tak vysokými daněmi a s tak nepříjemným počasím má nejšťastnější obyvatele? Meik Wiking, prezident Institutu pro výzkum štěstí v Kodani, nám ve své knize dává odpověď. A tou odpovědí je právě hygge.

Zase jednou se mi dostala do ruky ta správná kniha ve správný čas. Právě nyní, v předvánoční atmosféře, je ideální načasování nasoukat se do tlustých ponožek a ponořit se do čtení Wikingova Hygge. Co to je, všichni víte. Jen pro to nemáme jedno slovo jako Dánové, pro něž je hygge životní filozofií, která jim pomáhá udržet si úsměv, vyrovnanost a optimismus i pod ztemnělými dánskými mraky.

Že si nemyslíte, že je pro vás reálné zbavit se stresu a shonu? To ale ani není pointou. Naopak to pravé hygge přichází právě po ovládnutí takových situací. Je to umění najít klid v uspěchané době, pohodlí navzdory nepřízni a výjimečnost ve všednostech.

Hygge je individuální záležitost. Nemá předepsaná pravidla. Záleží jen a jen na vás, při čem se vy cítíte nejspokojeněji. Je to zkrátka pocit blaženosti, radosti, útulna, sounáležitosti a lásky. Pro mě je nejvíce hygge, když se můžu ztratit v čase s dobrou knihou, zachumlaná do deky, se sklenkou vína nebo čaje po ruce a vrnícím kocourem na klíně. A pokud by za okny pršelo nebo sněžilo a já nikam nemusela, o to větší pošušňání.

Ach to bylo milé pohlazení po mé introvertní knihomolské hygge duši. Dokonce mi při čtení hlavou bleskla myšlenka: já jsem určitě Dánka. Teda možná až na to, že nejsem takový labužník. Ale jinak to na mě ve všech ohledech sedlo. Úplně to na mě dýchlo tu pravou hygge atmosféru, cítila jsem kořeněná vína, horké čaje hřející v dlaních, slyšela praskání ohně a bouřku za okny. Každá alespoň trochu romantická dušička musí nad touto knížkou zaplesat.

Kniha se čte takřka sama. Já ji zhltla během jednoho odpoledne. Oprostěte se od kritického hlásku hledajícího něco světoborného a převratného. Prociťte tu pohodu, jednoduchost, lásku k vlasti, radost a štěstí z přátelství a sounáležitosti. A možná pak budete mít stejně blažený dojem z četby tak jako ho měla já.

Další recenze knih ZDE

Facebook Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Pin It on Pinterest