RECENZE: Peter V. Brett – Pouštní Kopí

Název: Pouštní Kopí
Autor: Peter V. Brett
Série: Démonský cyklus – 2. díl  
Vydání: Triton (2010), ISBN: 978-80-7387-402-5
Počet stran: 624
Štítky: démoni, fantasy, válka, magie, boj
Mé hodnocení: 5/5

Pouštní Kopí (Desert Spear) je druhou knihou série Démonského cyklu úspěšného amerického spisovatele Petera V. Bretta. Volně navazuje na román Tetovaný, ve kterém nám autor představil postapokalyptický svět zmítaný bojem s démony, kteří každou noc povstávají z Jádra a útočí na lidská obydlí. Avšak nyní už lidé nejsou proti démonům zcela bezbranní. Našli svého Osvoboditele v tajemném tetovaném muži, který jim vrátil boj a odvahu.

Asi byste rádi navázali tam, kde bitva o Drvoštěpskou Kotlinu skončila. Chcete přece vědět, co bude dál s Tetovaným, Leeshou a Rojerem. Namísto toho vás Peter V. Brett zavede hluboko do krasijské pouště do místa zvaného Pouštní Kopí, kde se lidé nekrčí strachy před démony, ale hrdě jim čelí v boji v Labyrintu již po celá staletí. Ale nezoufejte. Jardirův příběh vás dokonale pohltí stejně jako písek ruiny Anocha Slunce. Dvě stě stran uteče jako voda a když se pak octnete zpátky na severu, budete se možná cítit trochu nepatřičně. Inu, Brett prostě umí svým postavám vdechnout život a vyšperkovat je k dokonalosti.

První třetinu knihy tedy autor věnoval Jardirovi a Abbanovi, které jsme letmo zahlédli v první knize. V Tetovaném jsme hlavní hrdiny poznávali postupně od dětství a ani v Pouštním Kopí tomu nebude jinak. Příběh Jardira a Abbana začíná, když jsou jako chlapci odvlečeni do krasijského bojového tábora (tzv. šaraje). Budeme sledovat jejich společnou cestu výcvikem i to, jak se později jejich cesty rozejdou.

Zbytek knihy už popisuje současnost po událostech v Drvoštěpské/Osvoboditelově Kotlině, a to jak z pohledu Jardira, tak z pohledu severských hrdinů. Dvě kultury navzájem tak odlišné nemůžou vedle sebe koexistovat v míru bez toho, aby je od sebe dělila rozlehlá krasijská poušť. Jardirovo tažení na sever tedy chtě nechtě musí vyvolat značné kulturní neshody, které celý válečný konflikt ještě umocňují.

Kromě Jardira a Abbana se větší pozornosti dostane také Reeně Jirchářové z Tibbetské Říčky, která se v Tetovaném pouze krátce mihla. Mimoto se najde prostor včlenit do děje také vedlejší postavy z první knihy – posla Ragena, Elissu, Mery a další. Dokonce i samo Jádro si připraví mnohá překvapení a řady svých démonů rozšíří o zajímavé přírůstky.

Stejně jako román Tetovaný i Pouštní Kopí těží z Brettova výborně čtivého jazyka. Vše je popsáno tak barvitě a věrohodně, až budete mít pocit, že to tam skutečně znáte. Ucítíte palčivé slunce na zátylku a drsný písek pod nohama v šaraji. Ochutnáte krasijskou disciplínu a šarúmskou odvahu, když se brány velkého Labyrintu otevřou. 

Démonský cyklus vás vtáhne a nepustí. V Pouštním Kopí je více všeho, co bylo v Tetovaném tak skvěle započato. Strhne vás s sebou na skvělou jízdu neotřelým fantasy světem, jehož drsnou tvář si jistě zamilujete.

 

Facebook Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Pin It on Pinterest