Strach z úspěchu

4. Strach z úspěchu - pruh

Spousta lidí si nikdy nestanoví žádný cíl kvůli fenoménu zvanému strach ze selhání. Jsou doslova paralyzování strachem, že neuspějí. Nicméně ještě větším, dokonce možná i rozšířenějším strachem, který nás odrazuje od dosahování cílů, je strach z úspěchu. Často jej přehlížíme, ba možná ani netušíme, že i takový strach existuje.

Zní to jako nesmysl, že? Kdo by se bál úspěchu? Vždyť po úspěchu všichni toužíme, přejeme si ho, proč bychom se ho proboha měli bát?

Strach z neúspěchu je pro nás logičtější. Víme, že nás může dostat do bodu naprosté netečnosti – neschopnosti učinit jakékoli rozhodnutí nebo podniknout jakékoli kroky ze strachu z odmítnutí nebo negativních výsledků. Tento stav mysli je poměrně snadné rozpoznat a existuje mnoho nástrojů v oblasti osobního rozvoje, které Vám budou nápomocné v boji s tímto strašákem a přeprogramují Vaši mysl na úspěch.

Pak ovšem na scénu nastupuje druhý strašák – strach z úspěchu – mnohem zákeřnější, hůře rozpoznatelný a těžší na vymýcení.

Možná si ho v sobě nosíte, aniž byste si toho vůbec všimli.

Tady je pár indikátorů:

  • Studujete a snažíte se implementovat techniky sebevzdělávání a osobního rozvoje do Vašeho života, ale stále nevidíte žádné výsledky, případně se věci ještě více zhoršily.
  • Spokojili jste se s málem, ačkoli máte pocit, že si zasloužíte víc nebo byste byli schopni dosáhnout něčeho většího.
  • Začínáte nové projekty s entuziazmem a optimismem, ale Váš zápal a úsilí se záhy vytrácí a mizí ještě před dokončením projektu.
  • Očekáváte, že všechno stejně skončí špatně, nehledě na to, jak dobře se věci aktuálně vyvíjí.

Rozpoznali jste sami sebe v některém z výše uvedených vzorců myšlení? Pokud ne, gratuluji Vám (a trošku závidím).

Strach z úspěchu nás drží zpátky. Svazuje nám nohy, když bychom měli jít vpřed. Vytrhává peří z našich křídel.

Podívejte se na následující výčet symptomů:

Prokrastinace

Odkládání činností, které je potřeba udělat, nebo které by Vás posunuli blíže k Vašemu vysněnému výsledku. V každém z nás určitě někdy hlodal tento vnitřní démon.

Prokrastinace je zabiják úspěchu. Vždyť jak můžeme očekávat dosažení cíle, když neděláme kroky, které k němu vedou? Je důležité udělat každý den byť jen sebemenší krůček směrem k cíli. To je také důvod, proč je plán osobního rozvoje nezbytnou ingrediencí v boji proti prokrastinaci. Jděte do akce! Začněte jakkoli. Vaše kroky se postupně usměrní, ale začněte hned teď. Na nic nečekejte. Zvednout se a začít něco dělat je koneckonců jedním z klíčových aspektů v osobním rozvoji.

Pro les nevidíme stromy

Ttohle je v podstatě opak prokrastinace, ale má stejný účinek na náš osobní rozvoj. Výše zmíněné není žádná novinka, ale brali jste to vůbec někdy vážně v potaz?

Nenechte se polapit svým plánováním ve víře, že je to důležitější než materiální cíl. V této pasti mnohdy neúmyslně zůstaneme vězet velice dlouhou dobu. Začneme si myslet a jednat podle toho, že mít perfektní plán je ta nejdůležitější věc. Důležitější, než konečné výsledky. Takto ale propásneme spoustu skvělých příležitostí, jak pozměnit naši cestu a dosáhnout cíle mnohem rychleji.

Někdy zkrátka přemýšlíme až moc. Máme svůj plán a nic jiného nevidíme. Vesmír nám může mávat směrovkou s nápisem „zkratka k tvému cíli“ přímo pod nosem, a my stejně jdeme zatvrzele jako oslíci pořád rovně po naší vytyčené pěšině. Nechce se nám jí opouštět, vždyť je tak bezpečná. Vždyť jsme si ji naplánovali sami. Proto není zrovna snadné přehodit své ego na neutrál a být flexibilní. Vyžaduje to učinit krok s důvěrou a nechat se vést neznámo kam.

Čekáme na správný čas

Čekali jste někdy na správný čas, než jste se pustili do něčeho nového? Něčeho vzrušujícího? Čekali jste, až budete mít dostatek informací? Až budete připravení?

NIKDY NEBUDE LEPŠÍ ČAS NEŽ TEĎ. Zítřek neexistuje. Včerejšek je pryč. TEĎ je všechno co máme.

AKCE je klíč ke dveřím úspěchu. I sebemenší krůčky vpřed jsou lepší než nicnedělání nebo nekonečné zjišťování, jestli Váš krok došlápne na to správné místo. Dokonce i když Vás akce na čas odvede od Vašeho cíle, alespoň získáte jiný úhel pohledu a poznání, co nefunguje.

Perfekcionismus

Dost souvisí s čekáním na správný okamžik. Perfekcionismus má stejný efekt – a to, že se nehneme z místa. Nezáleží na tom, jak je odvedená práce skvělá když je hotová. Pokaždé může být ještě vylepšena. Slyšeli jste někdy přední hudební tvůrce říkat, jak neradi poslouchají jejich staré písně, protože v nich můžou najít milion věcí, které by potřebovaly vylepšit? A my přesto jejich písně posloucháme a obdivujeme.

Vidíme jenom problémy

Na co směřujete svoji pozornost? Všímáte si na všem neustále jenom problémů? Jestliže máte sklon k tomu, vidět všude jen překážky, těžko to změníte přes noc. Nicméně můžete to využít pro svůj prospěch a osobnostní růst tím, že budete problémy překonávat.

Pokaždé, když problém vyřešíte, se pochválíte. Použijete problémy jako měřítko svých úspěchů. Pokud stále vidíte další a další problémy, nezapomeňte si připomínat, jak bravurně jste si poradili s těmi předchozími. Povzbuzujte se svými pokroky. Ptejte se „jak nejlépe můžu zvládnout tuhle výzvu?“ nebo „jak můžu tuto situaci napravit?“ Kvalita Vašich otázek bude zásadní.

Užívejte si svou cestu. Dovolte, aby se Vám výše uvedené body staly průvodcem. Následujte je jako světelné majáky v mlze a dosáhnete svého úspěchu. Časem se Váš strach z úspěchu rozplyne a Vy se posunete na své cestě o pořádný kus dopředu.

Facebook Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Pin It on Pinterest