RECENZE: Jeff Olson – The Slight Edge

RECENZE: Jeff Olson – The Slight Edge
Název: The Slight Edge
Autor: Jeff Olson
Série:
Vydání: ISBN: 9781626340466
Počet stran: 280
Štítky: osobní rozvoj, efektivita, soustředění, práce, vzdělávání, organizace, time management
Mé hodnocení: 5/5

The Slight Edge se nevymezuje nějaké konkrétní oblasti úspěchu. Je to způsob života. Vše pro to, abyste dosáhli čehokoli, je připraveno. Proč ale nikdy nezačneme? Anebo začneme, ale záhy skončíme? Taky se při představě dosažení vašeho vysněného cíle cítíte jako horolezec pod Mount Everestem?

Metoda, kterou u nás možná známe pod heslem „jak sníst slona?“ v kombinaci se sebedisciplínou je opravdu tím, co odlišuje úspěšné od průměrných?

Knihu jsem četla v angličtině (mám dojem, že v současnosti zatím nemá český překlad), ale můžu říct, že je psána prostým a čtivým stylem, takže nepotřebujete kdoví jak odbornou znalost angličtiny. Sem tam nějaké to složitější slovíčko, ale jinak vcelku jednoduché věty.

Kniha se mnou velmi rezonovala. Možná proto, že jsem tak trochu cvok přes vyhodnocování a vedení různých statistik, a Jeff Olson v knize často uvádí měřitelný přínos každodenních drobných úkonů. Kumulativní efekt maličkostí vám vyrazí dech. Kdybych měla z knihy vytáhnout to nejdůležitější, bylo by to dozajista toto:

„The Slight Edge“ funguje vždy – je jen na vás, zda bude pracovat ve váš prospěch nebo ve váš neprospěch – ale pracuje pořád. Pokud každý den systematicky uděláme drobný pokrok, kumulovaný efekt těch každodenních pokroků bude v čase exponenciálně narůstat. Je jednoduché tuto každodenní aktivitu splnit, ale stejně tak jednoduché je ji nesplnit. Potom tato naše kumulovaná denní rozhodnutí danou aktivitu nesplnit v čase fungují opačně – The Slidge Edge funguje v náš neprospěch. A pozor: to, že jsme vytížení, ještě neznamená, že jsme také produktivní. Je nutné dobře rozlišovat, jaké denní aktivity nás posouvají vpřed, a jakými jen ztrácíme čas.

Kniha je psána typickým americkým stylem prostřednictvím příběhů, které se dobře čtou, avšak je tam dost cítit marketingový prodejní záměr, především v úvodu, který je myslím až moc roztáhlý nekonečným navnazováním na obsah. Nicméně myšlenka je dobrá, má to hlavu a patu, jednotlivé principy a metody jsou dobře rozebrané a myslím i aplikovatelné do reálného života. Čtenář má k dispozici spoustu příkladů, ale zároveň i naprostou volnost přizpůsobit si The Slide Edge princip k obrazu svému.

Na druhou stranu chápu, že to asi nebude čtení pro každého – je mi jasné, že v dnešní uspěchané době, kdy všichni chtějí výsledky hned teď a ne až za rok, za dva, za deset, málokdo se ztotožní s myšlenkou každodenní sebedisciplíny. Ale to přece slýcháme od mnoha úspěšných lidí ne? Že to, co za něco stojí, vyžaduje čas a trpělivost.

Takže i když to možná nebude to pravé ořechové zrovna pro vás, třeba si tam najdete pár drobných tipů, které byste mohli zavést do své rutiny a které vás nebudou zas až tak bolet.

Já pár svých tipů našla. Metodu „jak sníst slona?“ jsem už před tím sice znala, ale moc se mi líbilo množství příkladů a praktické pojetí této metody, která je stěžejní pro úspěch v jakékoli oblasti.

Facebook Comments

2 comments on “RECENZE: Jeff Olson – The Slight Edge”

  1. Jirka Odpovědět

    Ahoj, díky za recenzi, právě jsem dostal tip na tuto knihu od Marka z YT kanálu Universal man. Vidím, že obsah bude hodně podobný Atomovým návykům od Jamese Cleara, ty už mám přečtené a doporučuji, kudy chodím…

    • Mary Odpovědět

      Ahoj, atomové návyky jsem četla taky, jsou bezva. Oproti The Slight Edge mi připadají více detailní co se týče jednotlivých příkladů. Nicméně pointa je hodně podobná a obě knihy se čtou velmi dobře. Kéž by i ta transformace šla tak dobře 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Pin It on Pinterest