RECENZE: Sabine Ebert – Osudy porodní báby

Název: Osudy porodní báby
Autor: Sabine Ebert
Série: Tajemství porodní báby – 2. díl
Vydání: Knižní klub (2011), ISBN 978-80-242-3179-2, poprvé vydáno celosvětově v roce 2008
Počet stran: 568
Štítky: středověk, německo, rytíři, čarodějnictví, církev
Mé hodnocení: 5/5

Sabine Ebert nám opět překládá silný příběh, odehrávající se zhruba 4 roky po událostech prvního dílu, který nás svou nemilosrdnou brutálností nenechá v klidu. Toto je raný středověk, kde neexistuje spravedlnost, rovnost ani racionalita, a o presumpci neviny si nechte zdát.

Vždycky když čtu o podobných událostech všechno ve mně křičí, jak mohli být lidé tak omezení, záštiplní a pitomí?! Jak mohla být křesťanská víra tak dokonalým opakem toho, čím je dnes? Jak mohla být tak surově překroucena a jak se mohla stát doslova nástrojem smrti pohotových přisluhovačů mocných a bohatých, kteří se pod lživou maskou pokorných božích služebníků dopouštěli těch nejpříšernějších činů?

Po bouřlivém období se obyvatelé vesnice Christiansdorf konečně těší klidu a štěstí ve své nové domovině, kterou si tak pracně vydobyli. Naši hrdinové – rytíř Christian a jeho žena Marta – zažívají konečně radost ze společného života, výchovy dětí a rozkvětu vesnice, již pomáhali založit vlastníma rukama.

Idylka jim ale má brzy skončit. Jejich starý úhlavní nepřítel, zrádný rytíř Randolf, jenž tak nespravedlivě unikl trestu za své zločiny, se vrací zpět po delší nepřítomnosti a z jeho návratu nekouká nic dobrého. Jeho návrat však není jedinou příčinou vrásek na čele Christiana a Marty, jelikož si udělali více nepřátel jak v řadách nebezpečné zlodějské chásky, tak mezi váženějšími členy společnosti. Do smrtelného nebezpečí se dostávají nejen kvůli množícím se loupežným nájezdům na vesnici a kolony se stříbrem, ale také v důsledku pomluv, pomsty a nevraživosti ze strany náboženských fanatiků.

Nejvíce pobuřující mi připadají nesmyslné zkoušky usvědčující ženy z čarodějnictví. Prostě ji hoďme do vody a uvidíme jestli vyplave nebo ne. Když vyplave, je to čarodějnice a musí být upálena, když se utopí asi byla nevinná, kdo to mohl tušit. Splést se může každý, že. Nejdříve ji zostudíme a umučíme, a pak se teprve budeme ptát, zda si to vůbec zasloužila. Já bych asi byla mrtvá desetkrát denně, protože bych nedokázala zadržet nadávky a uštěpačné poznámky v situacích, kdy se od ženy očekávala jen pokorně sklopená hlava a mlčení.

Rozhodně doporučuji přečíst i druhý díl, který se může kvalitě svého předchůdce směle vyrovnat, ba možná ho i převýšit.

Série Tajemství porodní báby:

  1. díl: Tajemství porodní báby
  2. díl: Osudy porodní báby
  3. díl: Rozhodnutí porodní báby
  4. díl: Kletba porodní báby
  5. díl: Sen porodní báby
Další recenze knih ZDE

Facebook Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Pin It on Pinterest